Juurihoito Nokia hammaslääkäri Nokia suuhygienisti Nokia hampaiden valkaisu
Suun terveys on tärkeä osa ihmisen terveyttä – hammaslääkäri Nokia suuhygienisti Nokia
Suussa on kymmeniä bakteerilajeja, jotka voivat päästä reikiintyneiden hampaiden, tulehtuneen kiinnityskudoksen tai limakalvon haavaumien kautta yleiseen verenkiertoon ja aiheuttaa vakavan tulehduksen. Esimerkiksi ientulehdus voi osaltaan vaikuttaa sydän- ja verisuonitautien syntyyn, jotka puolestaan lisäävät sydän- ja aivoinfarktin vaaraa.
Suun terveys vaikuttaa myös monen kroonisen sairauden hoitotasapainon hallintaan. Suun alueen tulehduksilla on osoitettu olevan yhteyksiä moniin yleissairauksiin kuten diabetekseen, reumaan ja Crohnin tautiin. Etenkin esimerkiksi sydänsairaiden, elinsiirtopotilaiden, tekonivelleikkaukseen menevien potilaiden ja raskaana olevien naisten suun terveyden tulisi olla mahdollisimman moitteetonta ja tulehduksetonta.
Suun terveyden hoito ja hyvä suuhygienia – hammaslääkäri Nokia suuhygienisti
Tärkeintä suun terveyden hoidossa on säännöllinen ja hyvä kotihoito eli hyvän suuhygienian ylläpitäminen.
Hyvä kotihoito koostuu oikeanlaisesta hampaiden harjauksesta kaksi kertaa vuorokaudessa fluoripitoisella hammastahnalla, hammasharjan säännöllisestä uusimisesta, hammasvälien puhdistuksesta hammaslangalla, väliharjalla tai hammastikuilla ja kariesta eli reikiintymistä ennalta ehkäisevistä elintavoista ja hoidosta.
Suun terveyden kannalta paras janojuoma on vesi. Muutama kunnollinen ateria päivässä on parempi kuin useat välipalat. Sokeripitoisten ja happamien tuotteiden runsas käyttäminen sekä napostelu pitkin päivää ovat hampaille vahingollista.
Nokia – kunnallinen ja yksityinen suun ja hampaiden hoito – hammaslääkäri Nokia suuhygienisti Nokia
Suomessa (esim. paikkakunnalla Nokia) saa suun ja hampaiden hoitoa sekä kunnallisista että yksityisistä hammashoitoloista.
Kunnan hoitoa saavat ilmaiseksi 0-18 -vuotiaat. Muiden osalta kunnallinen hammashoito ja siitä perittävät maksut vaihtelevat eri kunnissa.
Yksityisestä hammashoidosta maksetaan Kela-korvauksia kaikille Suomen sairausvakuutuksen piiriin kuuluville. Tavallisesta hammashoidosta korvataan keskimäärin noin kolmannes. Proteesihoidoista ei makseta korvausta ja oikomishoidosta korvausta maksetaan vain erityisin perustein.
Yksityisessä hammashoidossa ei kilpailulain johdosta ole hintasuosituksia, vaan jokainen vastaanotto hinnoittelee palvelunsa itse.
Kauniit hampaat tuovat itseluottamusta ja monet esteettiset hoidot kuten purentaa korjaavat oikomishoidot ja kruunutukset parantavat myös hampaiden terveyttä.
Esteettisellä hammashoidolla voidaan parantaa hampaiden ulkonäköä korjaamalla esimerkiksi hampaiden väriä, muotoa, asentoa, rakoja hampaiden väleissä, hampaiden puutoksia ja ikenien muotoa.
Yleisimpiä esteettisiä hoitoja ovat hampaiden peruspuhdistus ja värjäytymien poisto sekä hampaiden kemialliset valkaisut.
Hammaslääkäri Nokia / suuhygienisti Nokia
Business Results 1 – 20 of 1

Suuhygienisti Nokia hammaslääkäri Nokia hampaiden valkaisu
hammaslääkäri Nokia – suuhygienisti Nokia hinta – hampaiden valkaisu Nokia – yksityinen hammashoitola Nokia – kunnallinen hammashoitola Nokia – suun terveys – hampaat – juurihoito hinta – hammassärky – hammaskivi – hammaskoru – suun terveyden hoito – viisaudenhampaan poisto Nokia – hammaslääkäri Nokia hinta – hammashoito hinta
Nokia (yritys)
Nokia Oyj (vuosina 1966–1997 Oy Nokia Ab[4]) on suomalainen maailmanlaajuisesti toimiva tietoliikennealan yhtiö, jonka pääliiketoimintoja ovat verkkoinfrastruktuuri, kartta- ja sijaintipalvelut sekä teknologiakehitys ja lisensointi.[5] Yhtiön matkapuhelinliiketoiminnot siirtyivät huhtikuussa 2014 Microsoftille[6].
Eduard Polón (1861–1930) oli suomalainen yritysjohtaja ja Nokia-yhtymän isä ja perustaja.[9] Polón oli Suomen Gummitehtaan perustaja, toimitusjohtaja, hallituksen puheenjohtaja ja pääomistaja ja oli edustajana porvarissäädyssä valtiopäivillä 1905–1906. Hän vastusti sortovuosien aikana venäläistämispyrkimyksiä ja oli aktiivinen vastarintajärjestö Kagaalin johdossa. Hän oli karkotettuna Venäjälle 1916–1917. Polónin aloitteesta Suomeen syntyi kumiteollisuus ja myöhemmin nykyaikainen puu- ja kaapeliteollisuus.
Ensimmäisen maailmansodan suhdanteiden ansiosta hankkimallaan varallisuudella Polónin omistama ja johtama Suomen Gummitehdas loi sen yhtymän, jota nykyisin kutsutaan Nokia Oyj:ksi. Polón osti vuonna 1918 Gummitehtaalle ensin Nokialla naapurissa toimivan puunjalostusta ja sähkövoiman tuotantoa harjoittavan Nokia Ab:n, jonka Fredrik Idestam oli perustanut 1860-luvulla. Sitten Gummitehdas osti vuonna 1922 Suomen Kaapelitehdas Oy:n, jonka juuret ulottuivat Arvid Wikströmin vuonna 1912 perustamaan Suomen Punomotehtaaseen.
Eduard Polón päätti ottaa kumituotteidensa kuten kalossiensa nimeksi Nokia jo vuosisadan alussa silloisen paikkakunnan mukaan jotta heidän tuotteensa erottuisi selvästi venäläisistä kilpailijoistaan. Koko yritysrypästä ruvettiinkin kutsumaan Nokiaksi emoyhtiön Suomen Gummitehtaan kumituotteiden seurauksena jotka siis saivat nimensä paikkakunnan mukaan eikä niin kuin virheellisesti joskus uskotaan sen takia että yksi heidän tytäryhtiönsä nimi oli sama (eli Nokia Ab jolla oli isoja taloudellisia vaikeuksia Polónin ostaessa yhtiön). Suomen Gummitehtaan tavaramerkki ja brändi ”NOKIA” oli heidän kulutustavara mainoksissaan jo useita vuosia ennen kuin yhtiö osti Nokia Ab:n.
Nokia – BingȘtiri Rezultatele căutării
-
Mai ai pe acasă vreun telefon Nokia 3310?
„Nemuritorul” Nokia 3310 se vinde cu 500 de lei pe OLX. Telefonul deja clasic este liber de rețea, fiind fabricat în Finlanda. Terminalul este în stare bună de funcționare și poate fi cumpărat de un …
-
Prăbușirea unui gigant care a revoluționat lumea telefoanelor mobile. Cum s-a pierdut Nokia din cauza unor greșeli colosale
Nokia, cel mai solid brand în epoca telefoanelor mobile „cu butoane”. Astăzi, dacă întrebi orice copil despre Nokia, cel mai frecvent răspuns pe care îl vei primi este: „N-am auzit”. Cei mai în vârstă …
-
Autoritatile romane vor desecretizarea contractului cu Nokia si compensatii pentru toti angajatii
La Cluj, se cauta solutii pentru cei 2.200 de angajati de la Nokia, care vor fi disponibilizati la sfarsitul acestui an. Joi dimineata, ministrul muncii, Sulfina Barbu, s-a intalnit cu autoritatile …
Nokia kartta hammaslääkäri- ja suuhygienistipalvelut
Nokia sää 7 vrk
Video: Hammaslääkäri


Kommentointi on päättynyt.